WEB SİTE TASARLARKEN YAPILAN HATALAR

Web tasarımı, görseller ve kaliteli deneyimler yoluyla markanın tutarlılığını ve gücünü sağlamlaştırmaya yardımcı olduğundan, pazarlama ve satış stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak iyi sonuçlara ancak şirketinizin çabalarını boşa çıkarma potansiyeline sahip hatalardan kaçındığınız zaman ulaşabilirsiniz. Her strateji farklıdır; ancak, zayıf web tasarımının etkileri neredeyse evrensel olarak olumsuzdur. Kitleniz bu sorunlar nedeniyle çözümünüze ulaşmakta zorlanıyorsa, sonuçlarınız büyük zarar görebilir.

Web tasarım ile çalışırken aşağıdaki gibi hatalar yapmamaya dikkat edin:

• Tasarımınızı planlarken ve yürütürken hedef kitlenizi dikkate almayın, çünkü bu, şirketinizin doğru müşterileri çekmesine engel olabilir.

• Görsellerinizi hem çevrimiçi hem de çevrimdışı farklı kanallar arasında tutarlı tutmayı unutun.

• Kullanıcıyı rahatsız eden ve markanızın varlığını zayıflatan çok fazla öğe eklemek;

• Potansiyel müşterilerinizi alıcının yolculuğunun bir sonraki aşamasına yönlendirmek için net bir harekete geçirici mesajın bulunmaması.

• Web tasarım kararlarınızı gelecekte kontrol edilebilecek ve referans alınabilecek şekilde düzgün bir şekilde belgelememek.

 

Bir web tasarımcının sahip olması gereken özellikler

Web tasarımın önemi göz önüne alındığında, onu planlayan ve yürüten profesyonellerin işlerine kalite getirmek için belirli becerilere sahip olmaları gerektiği açıktır. Aksi takdirde tüm proje sekteye uğrayabilir ve hedeflerine ulaşamayabilir. Aşağıda, bir web tasarımcısının sahip olması gereken en önemli yumuşak ve zor beceriler bulunmaktadır.

Farklı yansıma seviyeleri, tarayıcının taranan nesnenin dijital bir kopyasını oluşturmasına izin verir. Yalnızca kağıt üzerindeki bir görüntüyü değil aynı zamanda toplu nesneleri bile tarayabilen tarayıcılar vardır.

Birkaç tür tarayıcı vardır. Bununla birlikte, en popüler olanları, metin ve grafik belgelerle çalışmanıza izin veren cihazlardır.

Tarayıcının özel saydam penceresine (cam) üzerine bilginin bulunduğu bir sayfa yerleştirilir ve yoğun bir kapakla yukarıdan bastırılır. Ardından, taranan görüntüden yansıyan ve yakalanan, tanınan ve dijital bir kopyaya dönüştürülen kağıda bir ışık ışınları akışı gönderilir.

Web Tasarım Araçları

Pek çok web tasarım işi, görevleri kolaylaştıran ve standartlaştıran özel araçlarla yapılır. Bu alanda çalışırken kalite ve hız sağlamak için bunların etrafında yolunuzu bilmek çok önemlidir. İlk adım, doğru araçları seçebilmeniz için işin ne gerektirdiğini öğrenmeyi içerir. Photoshop’tan Dreamweaver’a kadar çeşitli yeteneklere sahip çeşitli alternatifler mevcuttur.
Ayrıca, vektör kullanıcı arabirimi öğelerine odaklanan Sketch ve web tasarım çalışmanızı bir müşteriye veya amirinize sunmanıza yardımcı olan InVision gibi belirli görevlere odaklanan özel araçlar da vardır. Özellikle yeni başlayan biriyseniz, kulağa çok zor gelebilir, ancak iyi haber şu ki, tüm web tasarım bilgisi çevrimiçi öğrenme yoluyla edinilebilir – tek ihtiyacınız olan bir dizüstü bilgisayar ve yeni beceriler edinme arzusu.

İLETİŞİM

Bir web tasarımcısı genellikle diğer profesyonellerle yakın işbirliği içinde çalışır, bu nedenle herhangi bir projenin tamamlanması için iyi bir iletişim şarttır. Bu, kriterlerinin doğru anlaşılmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilmesini içerir. İyi bir iletişimci olmak her alanda değerlidir. Web tasarımında çalışan kişiler, bir işletmenin görsel sunumundan sorumludur, bu nedenle kararlarının projenin hedeflerini ve özelliklerini nasıl karşıladığını açıklayabilmeleri gerekir.

HTML/CSS

Web tasarımı üzerinde çalışmak için programlama bilgisi gereklidir. Temel gerekli diller , her biri farklı bir iş yapan HTML ve CSS’dir. HTML (Köprü Metni İşaretleme Dili) ve CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), öğelerin web sayfalarında nasıl görüntülendiğini koordine eder. Yetenekli bir web tasarımcısı, HTML ve CSS’de yazarken doğru etiketleri ve değerleri kullanarak planlanan tasarımı doğru bir şekilde uygulayabilir.

KULLANICI DENEYİMİ / KULLANICI ARAYÜZÜ

Web tasarımcıları arayüzlerle çalıştıklarından, UX/UI konusunda yetenekli olmaları gerekir. Genellikle birlikte kullanılmasına rağmen, bunlar farklı kavramlardır. UX tasarımı, kullanıcı deneyimi ile ilgili çalışmaları içerir . Bu, ister bir web sitesi, ister bir uygulama vb. Oluşturduğunuz şey ne olursa olsun, hedef kitlenizin memnun olduğundan emin olmak için tasarım açısından her şeyi birbirine bağlamak anlamına gelir. UI tasarımı, kullanıcı arayüzleri üzerinde çalışmayı ifade eder . Tasarımcılar, insanların ürününüzü veya hizmetinizi kullanırken ihtiyaç duydukları her türlü görevi başarabilmeleri için kolayca anlaşılabilen yapılar oluşturma konusunda yetenekli olmalıdır.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)

İyi bir web tasarımı aynı zamanda içeriğin arama motorları tarafından uygun şekilde dizine eklendiğinden emin olabilir ve işine iyi bir görünürlük sağlar. Bu nedenle tasarımcıların bu alanda çalışırken SEO’ya hakim olmaları gerekir. Ne de olsa, bir web sitesindeki varlıkların çoğu, metin, resimler ve kod için geçerli olan sıralamasını etkiler. Bu aynı zamanda içerik yönetim sistemlerinin nasıl çalıştığına ve optimize edilebileceğine dair bilgi gerektirir.

ZAMAN YÖNETİMİ

Web tasarımı için oldukça önemli olan bir diğer yumuşak beceri ise zaman yönetimidir. Bu, projenin programı dâhilindeyken, spesifikasyonlar dahilinde hedeflerinize ulaşmanın yollarını bulmak anlamına gelir. Bu değerlidir, çünkü bir işletme için personelinin görevler üzerinde uygunsuz bir süre harcaması oldukça zarar verici olabilir. Her aşamanın, bütçe ve son teslim tarihi göz önünde bulundurularak öngörülen saatlere sahip olması gerekir. Bu nedenle, web tasarımcılarının bunun etrafında çalışabilmesi gerekir.

Artık web tasarımının tanımını bildiğinize göre , projelerinizde ona doğru önceliği vermeye hazırsınız. İşiniz hangi alanda olursa olsun, dijital ortamda doğru yaklaşımın nasıl mükemmel sonuçlar verebileceğini göz önünde bulundurarak, markanızın bu yönünün ne kadar önemli olduğunu asla unutmayın.

Yeterli bir strateji oluşturmanın ve kalifiye tasarımcılarla çalışmanın ne kadar önemli olduğuna dair burada öğrendiklerinizi hatırlayın. Yukarıda gördüğünüz gibi, iyi optimize edilmiş bir web sitesi, sonuçlarınızda olumlu bir fark yaratmaktadır. Web site tasarımı yaptırmak, mevcut sitenizi iyileştirmek ve rekabette öne geçme fırsatlarını belirlemek için hemen bizimle iletişime geçin!

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?